Балаклава. Штурмовик Іл-2

Балаклава. Дайв-сайт — «Штурмовик Іл-2»В районі Балаклавської бухти, на піщаному дні лежать фрагменти радянського штурмовика «Іллюшин Іл-2», часів Другої світової війни. В 1940-х роках їх було випущено близько 36 тисяч, Іл-2 став наймасовішим літаком того часу. У Червоній армії його називали «Горбатий», із-за характерної форми фюзеляжу. Наші конструктори з АКБ Іллюшин — «Літаючим танком». Німецькі пілоти за його живучість в боях охрестили «Betonflugzeug» — «бетонним літаком». Із за «дурної слави» у вояків вермахта Іл-2 називали ще «м’ясником» або «м’ясорубкою».

Саме тому, що наш Іл-2 був «бетонним літаком», пролежавши на дні понад 60 років, до нас дійшли непогані фрагменти мотора та крила. На перший погляд, історія цього літака проста, але це тільки на пеший погляд. Насправді літак був знайдений рибаками в районі мису Тарханкут поблизу с. Чорноморське в 6 кілометрах від берега в бухті Вузька разом із пілотом. Згодом за участю Департаменту підводної спадщини України, за сприяння благодійної організації «Союз охорони культурної підводної спадщини», згідно з затвердженою Державною програмою дослідження підводної спадщини України на 2006 рік організував підводно-археологічну експедицію для дослідження і підйому об’єкта — штурмовика ІЛ-2 в Каркінітській затоці в Криму. Літак було піднято. Бортовий номер літака не вдалося знайти, проте збереглися номери двигуна і гвинта. За цими номерами постараються встановити ім’я пілота, рештки якого з почестями були перезахоронені на центральній площі Чорноморську в Парку Героїв, а фрагменти літака перезатопили в Балаклавській бухті на глибні близько 20 метрів в якості експоната підводного музею.

Те в якому вигляді ми зараз бачимо штурмовик на піщаному дні Балаклавської бухти, і те яким він був на дні поблизу села Чорноморське є невеличка різниця. На фотографіях видно, що у нього була кабіна з приєднаним лівим крилом. Як на мене, краще б його таким і перезазхоронили цілим, замість того, щоб пошматували і розкилали по дну. Добре, що хоч гвинт не відтяпали, так хоч видно, що літак падав у воду з працюючитм двигуном. Про це свідчить загнутість гвинта походу обертання. На одній із лопостей гвинат є табличка — «Морський музей України. Штурмовик ИЛ-2 (1944 р) охороняється державою. Пошкодження карається законом».

Недалеко від мотора літака можна знайти дуло гармати. Якщо дайвгід не звернув вам на нього увагу, самі ви можете його не помітити. Ще трохи далі на дні спочиває крило з стаєю «Зеленушок».

Решта фото з підйому, транспортування та перезатоплення «Штурмовика Іл-2, дивомось у галереї.

Zippo 18.08.11

---