Трагедія на рифі Seven Fathoms

Алкоголь, наркотики і глибина стали причиною одного з дуже серйозних пригод в історії дайвінга. Хороший приклад того, що якщо хочеш добре «відтягнутися» або тим більше «відтопиритись» роби це після закінчення дайвінгу.

Ніч перед зануренням

Вже цілий тиждень група американських дайверів пірнала в прозорих і теплих водах тропічного острова. Погода була чудовою, і дайвери зібралися гарненько повеселитися на свіжому повітрі. Це була передостання ніч поїздки, хлопці здружилися і зараз підкріплювали дружбу рясною випивкою і забороненими наркотиками.

У порту

Останні ранкові занурення в дайвінг серії затримувалися — спорядження було розкидано, мляві з похмілля дайвери повільно приходили до тями і спізнювалися на бот. Графік був порушений, і один з гідів-дайвмайстрів відправився в центр, щоб розібратися з проблемою.

Після декількох годин очікування і плутанини другий дайвмайстер сказав: «якесь спорядження у нас є, давайте висуватися в тому складі, хто встиг під’їхати, а то ми так нікуди й не потрапимо». Спочатку планувався простий мілководний дріфт-дайвінг біля рифу Seven Fathoms (англ. Seven Fathoms — сім сажнів, морський сажень дорівнює 182 см — прим. перекл.). Дайвінг бот вийшов у море з явним браком спорядження і дайверами, ледве живими після бурхливої ​​ночі напередодні.

Підготовка

Погодні умови та стан моря продовжували бути відмінними, але невелике хвилювання і хитавиця зробили свою справу, і коли бот дістався до рифу, частина дайверів страждала легкою формою морської хвороби.

Почався жахливо довгий процес зборів, дайвери ледве-ледве возилися з скубами... Кілька дайверів, які вирішили пропустити перше занурення, дали відсутнє спорядження тим хто одягав. Якоря в цьому місці кидати було заборонено, і весь цей час дайвінг бот продовжував потихеньку дрейфувати над рифом.

Занурення

Нарешті, пошарпана процесія з восьми дайверів увійшла у воду. Команда складалася з лідера групи, асистента-дайвмайстера і трьох пар відпускників (двох жінок, двох чоловіків і батька з сином).

Всі дайвери почали нормальне контрольоване занурення до рифу, який лежить під ними на глибині від 12 до 15 метрів. Раптово лідер групи і дайвмайстер усвідомили, що під ними немає ніякого рифа. Ще гірше було те, що течією розділило три пари дайверів, і тепер вони швидко і безтурботно занурювалися в бездонну блакитну безодню.

Інструктор з максимальною швидкістю поплив до найближчих від нього батька та сина і відчайдушно просигналив негайно підніматися на поверхню. Він пробув з ними досить довго, щоб упевниться, що вони підкорилися і почали підйом. Коли він знову почав пошуки, пара чоловіків була значно нижче нього. У гонці із смертю інструктор пірнув за ними. Нарешті, він привернув їх увагу і зажадав негайно підніматися. Максимальна розрахункова глибина спуску після таких стрибків по вертикалі склала приблизно 75 метрів.

У цей час дайвмайстер пішов на пошуки жінок. Очевидно, в якійсь точці він наздогнав їх. Октопуса чи альтернативного джерела повітря у них не було, тому вони спробували спливати на одному регуляторі. Ми ніколи достеменно не дізнаємося, що відбулося насправді, адже тіла жінок так і не знайшли. Дайвмайстер досяг поверхні без спорядження, з ознаками відчайдушної боротьби він помер від найсильнішої повітряної емболії.

Що стосується інших дайверів, двоє з них отримали ДКБ, але успішно пройшли курс лікування і повністю відновили здоров’я.

Результат — троє загиблих і два травмованих дайвера в одному з найгірших зареєстрованих інцидентів в історії.

Уроки для життя

Хоча кількість нещасних випадків в дайвінгу щодо загального числа занурень дуже невелике, можна з упевненістю сказати, що багато з інцидентів можна було запобігти заздалегідь. Безумовно, описаний випадок належить до їх числа. Він показує, до яких серйозних наслідків може призводити ігнорування деяких основних правил:

  • Заборонені наркотики і допінги, які шкодять і тілу, і мозку, є запрошенням до трагедії і не тільки при заняттях дайвінгом.
  • Якщо ви споживаєте алкоголь, робіть це в помірних кількостях і не менше, ніж за 12 годин до як завгодно дрібного занурення.
  • Перед дайвінгом треба бути свіжим і відпочившим. Цілком імовірно, що вам доведеться вибирати між галасливою вечіркою та дайвінгом.
  • Ви зобов’язані самостійно контролювати себе і перевірити своє спорядження перед зануренням.
  • Якщо підготовка до занурення стає хаотичною, то незалежно від причин плутанини відмовтеся від дайвінгу, взагалі не входіть у воду. Не можна пірнати, коли ваші нерви на взводі.
  • Пірнайте з повним комплектом спорядження, з яким ви вмієте поводитися.
  • Занурюйтеся, тільки коли ви відчуваєте себе добре.
  • Занурюйтеся тільки в межах вашої підготовки.
  • Якщо під час занурення ви зіткнулися з непередбаченою ситуацією, розслабтеся, заспокойте дихання, візьміть ситуацію під контроль, думайте і дійте адекватно.
  • Якщо у вас ніяк не виходить вирішити проблему під водою, приймайте рішення підніматися на поверхню.

Текст: Йон Харді
Переклад Валерій Рукавішніков

Zippo 24.07.10

---