Три світи японських морів

Підлідний дайвінг біля півострова СиретокоТемпература прибережних вод морів навколо Японії змінюється від холодної до помірної і до тропічної. Разом з температурою змінюється і картина підводного життя.

Ліс глибоководних благородних коралів (коралів-хлистів, горгонарій)Сонячне світло проникає крізь тріщинки в льоді. Крижані брили — товсті, повиті водоростями — відливають смарагдово — зеленим. А ось і персонажі зимової казки: напівпрозорі сині равлики, рожева рибка з хвостом, схожим на віяло гейші, яскравий пінагор (морський горобець), якого ніби занесло сюди з якогось мультфільму.

Фотограф Брайан Скеррі в костюмі для дайвінгу йде уздовж берега невеликого рибальського селища Рауса, на північному сході Японії. Скеррі несе балон з повітрям, трубки, регулятор тиску і вантажі вагою 14,5 кілограма. Вибравши зручне місце, він одягає ласти і повільно занурюється в холодну — 1,7 градуса Цельсія — воду. Через кілька миттєвостей фотограф ховається під плавучими крижинами в водах Охотського моря, що омиває береги півострова Сиретоко.

Багато хто вважає, що Японія складається з декількох великих островів. Насправді до складу країни входить більше 5000 островів, що простягаються на 2400 кілометрів. У цьому чергуванні суші і моря зародилися три різні екосистеми. У холодній північній частині мешкають орлани — величезні птахи з двометровим розмахом крил, а на затягнутих льодом водах біля віддаленого півострова Сиретоко часто зустрічаються камчатські краби. Риба-метеликУ помірно-теплих водах центральної частини — у півострова Ідзу і бухти Тояма, всього в декількох годинах їзди від хмарочосів Токіо — в достатку водяться кальмари і ростуть коралові ліси. А південніше ніжні риби-метелики і тигрові піщані акули ділять коралові рифи біля трьох десятків островів Огасавара, розташованих в 800 кілометрах на південь від Токіо.

Камчатський крабПідводний світ біля берегів Японії настільки різноманітний завдяки океанічних течій, температура яких різна — від 0 до 30 градусів Цельсія. Тут спостерігаються кілька унікальних природних явищ. Завдяки потужному потоку теплих вод течії Куросио, спрямованого на північ, корали ростуть у тих місцях, де їх бути не повинно. А Східно-Сахалінська течія несе до японських берегів досить прохолодні води, тому півострів Сиретоко вважається найхолоднішою точкою узбережжя Хоккайдо.

Течії не тільки впливають на температуру води, але і приносять мешканців моря з віддалених місць. Вулканічна берегова лінія Японії нерівна — з вузькими затоками і пористою структурою. «На островах, оточених кораловими рифами, лагуни діють як бейсбольна рукавичка, захоплюючи корали і личинки риб», — говорить професор Технологічного інституту штату Флорида Роберт ван Восік.

Зараз ці унікальні екосистеми знаходяться в зоні ризику: Японія засипає лагуни, щоб розширити площі для забудови, тому риби, корали та краби позбавляються звичних місць проживання.

Втім, знімки Брайана Скеррі показують, що поки життя біля берегів Японії процвітає. Піднявшись на поверхню холодних вод, фотограф спрямовується до чайного будиночка на березі, де зігрівається місо-супом. А в морі тим часом пливе пінагор і лід сяє смарагдово-зеленим світлом.

Текст: Джулі Бервалд Фотографії: Брайан Скеррі
National Geographic, листопад 2010
Переклад Валерій Рукавішніков

Zippo 16.11.10

---