Вчора голлівудський режисер Джеймс Кемерон став третьою людиною в історії, яка досягла найглибшої точки світового океану — Безодні Челленджера в Маріанській западині.
Як повідомили в соціальній мережі «Твіттер» представники експедиції, кінематографіст і дослідник добрався до так званої Безодні Челленджера — ділянки западини на глибині майже 11 км в 23:52.
«Всі системи в нормі», — передав Кемерон повідомлення на поверхню. У морську безодню творець блокбастерів «Термінатор», «Титанік» і «Аватар» відправився на борту розробленого за його участі глибоководному апарату «DeepSea Challenger».
Як повідомили в Національному географічному товаристві США, членом якого є Кемерон, батискаф почав занурення приблизно в 400 км від тихоокеанського острова Гуам. На глибині він пробуде близько 6 годин, збираючи зразки грунту і живих організмів для біологів і геологів. Після цього «DeepSea Challenger» скине баласт і підніметься назад на поверхню. За попередніми розрахунками, зворотний шлях займе трохи більше години.
Кемерон з командою океанографів відправився до Маріанського глибоководного жолобу на заході Тихого океану 19 березня. Занурення планувалося зробити ще декілька днів тому, але через погані погодні умови його кілька разів відкладали.
Перед подорожжю на дно западини Кемерон провів випробування апарату, відправившись на глибину 8 км в районі Папуа-Нової Гвінеї. Після повернення в інтерв’ю американським ЗМІ він зізнався, що на дні буквально відчував тиск «задньою частиною мозку». За словами Кемерона, якщо на такій глибині в корпусі батискафа з’явиться хоч найменша тріщина, він буде зім’ятий в лічені секунди. У той же час, він зізнався, що вважає за краще не думати про це. «Під час занурення потрібно вірити, що апарат сконструйований вірно», — підкреслив дослідник.
Кемерон з дитинства захоплюється океанологією — до справжнього моменту на його рахунку 72 глибоководних занурення. 33 з них він здійснив до уламків «Титаніка», коли знімав однойменний фільм, після чого знаменитий режисер розгулював по коридорах і каютах «Титаніка» як у себе вдома. У цьому йому допомагала команда російського науково-дослідного корабля «Академік Мстислав Келдиш» і глибоководні апарати «Мир».
Джеймс Кемерон — третя людина в історії, яка досягла самого глибокого місця у Світовому океані. До нього на дні Маріанської западини в 1960 році побували швейцарський інженер Жак Пікар разом з лейтенантом ВМС США Доном Уолшем. Занурення зайняло у них майже п’ять годин, а на глибині вони пробули 20 хвилин. Після повернення на поверхню Пікар і Уолш мало що могли розповісти — їх батискаф «Трієст» підняв з дна величезну кількість піску. Втім, їм вдалося виявити кілька невідомих раніше видів риб.
— Zippo 26.03.12